KONST / Ramar / Ram 2851475
*
nr 285 1475
Ram
silver, 27x22
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2003
kl 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram ramar silver ädelmetall
-
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:50
-
5252 Bordslampor
ett par, Keramik. Höjd: 58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:47
-
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:59
-
5300 Färgetsning
Jorgo Krallis (f. 1937), "Team-Tram", Monogramsign..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:18
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:17
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:50
*
Ram
nr 285 1475
Ram
silver, 27x22
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2003 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram ramar silver ädelmetall
-
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:50 -
5252 Bordslampor
ett par, Keramik. Höjd: 58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:47 -
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:59
-
5300 Färgetsning
Jorgo Krallis (f. 1937), "Team-Tram", Monogramsign..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:18 -
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:17 -
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:50